Amazon presunie vývoj PrimeAir do inej krajiny

0

Nový návrh pravidiel týkajúci sa komerčnej prevádzky bezpilotných lietadiel, ktorý prezentoval 15. februára americký letecký úrad (FAA) nepotešil predstaviteľov spoločnosti Amazon. Návrh FAA naďalej počíta s prísnymi pravidlami pre prevádzku komerčných dronov.

Nové návrhy zákonov, ktoré predloží FAA na schválenie stále zakazujú prevádzku bezpilotných lietadiel mimo dosahu priamej viditeľnosti pilotom, čo je pre plán Amazonu (PrimeAir) doručovať tovar svojim zákazníkom likvidačné. Okrem iného návrhy pravidiel obmedzujú aj ďalšiu automatizáciu dronov, keďže je vyžadované, aby mal pilot na starosti vždy len jeden dron. Prekvapením bolo nové pravidlo, ktoré priamo zakazuje to, aby bezpilotné lietadlo nieslo náklad, ktorý by mal byť doručený/zhodený tretím stranám. Argumentom FAA pre takto prísne  pravidlá je bezpečnosť civilnej a nákladnej prepravy.

Amazon si myslí, že FAA nebralo do úvahy významný pokrok v technológiách, kamerových systémoch a navigačných algoritmoch. Argumentuje napríklad použitím kamier na drone, ktoré by prenášali live obraz k pilotovi (First Person View) na zemi, alebo systému vyvíjaným spoločnosťou intel, ktorý by mal umožniť dronu automaticky sa vyhnúť prekážkam.

Odborná verejnosť na druhej strane ocenila to, že nové návrhy pravidiel prevádzky dronov v USA už nebudú vyžadovať pre pilota plnohodnotnú licenciu klasických pilotov, zdravotné prehliadky a certifikáciu menších lietajúcich strojov.

Amazon sa teraz pravdepodobne zaoberá veľmi vážne myšlienkou na presunutie vývoja PrimeAir zo štátu Washington v USA do Cambridge vo Veľkej Británii, kde už zamestnáva niekoľko PrimeAir vývojárov. Nebude však prvý, zákony týkajúce sa bezpilotných lietadiel sú v európskych krajinách benevolentnejšie a preto množstvo malých firiem presúva svoje podnikanie na opačnú stranu atlantického oceánu na protest proti FAA.

Zaujal vás tento článok ? Podeľte sa o neho !

Diskusia