BRUS – český vojenský lietajúci dron

1

Vojenský technický ústav (VTÚ) v Prahe predstavil novinárom český lietajúci  dron – BRUS  (bezpilotní rotorový univerzální systém), ktorý vyvíja už dlhší čas. Napriek tomu, že bol predstavený armádou nejde o bojový dron, je určený na humanitárne a záchranné práce. Prvý krát bol nasadený po výbuchu muničných skladov.

VTÚ sa zaoberá vývojom dronov už od 80tych rokov. Prvé stroje sa volali SOJKA boli ťažkopádne a vážili niekoľko desiatok kilogramov (váha systému SOJKA III bola 145KG). Štartovali pomocou rampy, vďaka ktorej získali vzletovú rýchlosť. Maximálna rýchlosť sojky je 180Km/h. Dolet zariadenia bol 100 Km. Systém Sojka bol využívaný na prieskumné účely. Z Použitia boli sojky vyradené v roku 2012.

 

Český vojenský prieskumný dron Sojka III

Český vojenský prieskumný dron Sojka III

UAV BRUS  (bezpilotní rotorový univerzální systém)

BRUS je oproti svojim predchodcom má ľahšiu a jednoduchšiu konštrukciu. Pohon funguje na princípe klasických elektrických rotorových dronov, čo umožňuje fixáciu pozície čo je pri prieskumných misiách veľká výhoda. BRUS je rozoberateľný čo uľahčuje jeho presun na miesto určenia a flexibilitu nasadenia. Nosnosť dronu je 5,5Kg, avšak zo známych informácii nie je jasné, ako hmotnosť nákladu ovplyvňuje udávanú 40 minútovú výdrž. BRUS je určený na humanitárne a zachranárske účely, avšak podľa jeho tvorcov ho nieje problém osadiť aj zbraňovými systémami.

Dron brus

Dron brus

 

Riadenie dronu

Dron sa podľa slov pilota ovláda veľmi jednoducho, oproti klasickým civilným dronom (napr od spoločnosti DJI) sa neriadi len príkazmi diaľkového ovládania, ale dron je do určitej miery aj autonómny. Dokáže sa presúvať bez zásahu pilota na predom určené miesto. Letový plán je podľa všetkého možné pohodlne vytvárať na mape, ktorá sa zobrazuje pilotovi na tablete.

Parametre dronu BRUS

  • priemer 120 cm
  • výška 50 cm
  • priemer vrtule 70 cm
  • uhlíkový rám
  • maximálny ťah 180 N
  • príkon motorov 6 x 400 W
  • hmotnosť bez nákladu 4 500 g
  • maximálna letová hmotnosť 10 000 g
  • letová výdrž – 40 minút

Zdroj: http://technet.idnes.cz/dron-vojenskeho-technickeho-ustavu-dbj-/tec_technika.aspx?c=A150217_143547_tec_technika_vse
Zaujal vás tento článok ? Podeľte sa o neho !

Jeden komentár

Diskusia