Drony a Slovenská legislatíva

3

Drony sa na Slovensku pomaly, ale nezadržateľne rozširujú. Ešte pomalšie sa prispôsobuje legislatíva, ktorá upravuje použitie dronov na komerčné účely.

Zverejnili sme veľký prehľad zákonov v SR

Letecký snímkový materiál

Jedným z problémov slovenských podnikateľov, ktorí by chceli pôsobiť v oblasti filmovania prezentačných videí a fotografií pomocou bezpilotných lietadiel je zákon č. 215/2004 Z. z. Ktorý od roku 2004 upravuje problematiku leteckého snímkovania a zavádza pomerne prísne pravidlá. Na snímkovanie a natáčanie video záznamu z dronu je potrebné potvrdenie od Ministerstva obrany o priemyselnej bezpečnosti. Následne je potrebné všetok zozbieraný materiál odovzdať ministerstvu obrany na posúdenie stupňa utajovaných skutočností, do vyjadrenia je nasnímaný materiál považovaný za tajný a nieje možné ho zverejniť.

Táto legislatíva bola schválená kvôli zachovaniu bezpečnosti strategických objektov. V súčasnosti je možné oblasti Slovenska vrátane vojenských a strategických oblastí  získať napr. pomocu Google Earth v pomerne detailnej kvalite. Či má spoločnosť Google od Ministerstva obrany povolenie nie je známe.

Ako je to v Českej republike ?

V susednom Česku nieje potrebný súhlas ministerstva obrany ani následná kontrola materiálu kompetentnými pracovníkmi na ministerstve. Za obsah záznamov zodpovedá sam tvorca/podnikateľ, ktorý je zodpovedný za zverejnený obsah. Akú mieru zodpovednosti by niesol v prípade zverejnenia naozaj utajovaných záznamov nie je jasné.

Kompletný prehľad Slovenskej legislatívy

V najbližších dňoch zverejníme podrobný prehľad Slovenskej legislatívy, týkajúcej sa komerčného, aj nekomerčného využitia dronov na našom území. Tento prehľad je pripravovaný v spolupráci s Dopravným úradom slovenskej republiky.


Zdroj: https://dennikn.sk/51386/chcete-lietat-s-dronom-na-slovensku-dohodnite-sa-s-armadou/?ref=hlv
Zaujal vás tento článok ? Podeľte sa o neho !

3 komentáre

  1. Zákon o leteckom snímkovaní (na nekomerčné účely) by sa mal zmeniť, nakoľko je z roku 2004. V dnešnej dobe, keď má každý RC model, či dron s kameru je zákon zastaraný a všetci tí ktorí máju na rc modeli alebo drone kameru porušu zákon legálne. Toto treba na dnešnú dobu zmeniť, tak ako to novelizovali v Českej Republike. Nie je možné žiť v tejto dobe v ére utajovania komunizmu. Áno, treba zakázať lietať v miestach obydlí a dodržiavať zákon o ochrane súkromia ľudí. Treba zmenu zákona o leteckom snímkovaní §44, §63,64 a zákona 215\2004Z.z. Vyspelá Česká republika to novelizovala. Dokonca si môžu na nekomerčné účely videa aj zverejňovať. Zatiaľ budeme chodievať lietať do ČR, kde si môžeme natáčať a fotiť a dávať na youtobe samozrejme nekomerčne, čo u nás legálne nie je ale aj tak sa to porušuje.

  2. Stanislav Pukanec on

    Určite som za povolenie fotografovania a natáčania pomocou dronov v prípadoch, kedy by nedošlo k narušeniu súkromia občanov a ich ohrozeniu, prípadne ohrozeniu majetku a obchodných tajomstiev. Prečo by si napríklad nemohla rodina pomocou malého dronu s go pro kamerou natočiť okolitú prírodu z ich výletu, a to z výšky?
    Jeden známy si presne z tohto dôvodu zostavil padák na mobil. Vyhodil ho do výšky počas nahrávania… Šlo skôr o srandu ale viete si predstaviť, že by na to potreboval povolenie ministerstva obrany a registráciu na dopravnom úrade?

  3. A co tak foto zo strechy domu. Alebo foto zo strechy paneláku???? To je na smiech. 🙂 a už nehovorím o strome.

Diskusia