Socha Ježiša Krista bola prevedená do 3d modelu vďaka dronom

0

Kvôli obrovským rozmerom a umiestneniu sa až do tohto roka nepodarilo vytvoriť 3D model známej sochy Ježiša Krista v brazílskom meste Rio de Janeiro. Socha je vysoká 38 metrov a je umiestnená na 700 metrov vysokom kopci nad mestom. Tím špecialistov  spoločnosti Pix4D v spolupráci s PUC University of Rio de Janeiro tento problém vyriešil pomerne originálnym spôsobom. Pomocou quadrokoptér nafotili sochu z čo najväčšieho množstva uhlov a v softvéri Pix4Dmapper od spoločnosti Pix4D pomocou nich vytvorili detailný 3D model. Socha Ježiša Krista bola prevedená do 3d modelu vďaka dronom – prvý krát v histórii.

Počas fotenia bolo vytvorených 3500 záberov z dronu vybaveného zrkadlovým fotoaparátom. Spolu so sochou bol nasnímaný aj útes na ktorom socha stojí. Bol použitý dron od Ayeron Scout vybavený fotoaparátom Photo3S . Drony fungovali spoľahlivo aj napriek nepriaznivému počasiu.

Následne bolo z počtu 3500 fotografií vložených do softvéru Pix4Dmapper “iba” 2090. Softvér z nich automaticky vytvoril 3D modely jednotlivých častí sochy a okolia, aj napriek tomu, že neboli vytvorené v konštantných svetelných podmienkach. Potom boli tieto časti spojené pomocou 82 manuálne vytýčených bodov. Výsledkom snaženia je model, ktorý pozostáva zo 134 miliónov jednotlivých bodov, alebo tirangulovaný model skladajúci sa z 2,5 milióna trojuholníkov. Rozlíšenie textúry modelu je 16384 x 16384 bodov.

Christ the Redeemer Rio
by Pix4D
on Sketchfab

Corcovado and Christ the Redeemer
by Pix4D
on Sketchfab


Zdroj: https://pix4d.com/mapping-christ/
Zaujal vás tento článok ? Podeľte sa o neho !

Diskusia