Záchranársky dron

1

Využitie dronov je naozaj rôznorodé, koncom októbra bol zverejnený koncept záchranárskeho dronu, ktorý vytvoril Alec Momont. Cieľom je doprava potrebných lekárskych zariadení ako napríklad defibrilátor, alebo respirátor k človeku potrebujúcemu akútnu zdravotnícku pomoc. Budúcimi pacientmi by boli pravdepodobne najčastejšie ľudia s kardiovaskulárnymi ochoreniami. Príkladom je infarkt myokardu pri ktorom je najčistejším problémom pre zdravotníkov dostať sa k postihnutému včas s potrebným zariadením.

Nasledujúce prezentačné video ilustruje použitie ambulantného dronu. Po telefonáte na tiesňovú linku zistí operátor o aký problém pravdepodobne ide a v prípade, že problém je riešiteľný na diaľku, okamžite vyšle dron na miesto určenia. Cestovná rýchlosť dronu je 100 km/h, čo je dostatočne rýchlo na to, aby sa dostal kdekoľvek v oblasti 12km2 do jednej minúty. Po pristáti dronu sa ho musí ujať záchranca – človek volajúci na tiesňovú linku, ktorý je ďalej inštruovaný cez telefón, alebo z komunikačného zariadenia umiestneného priamo na drone. Na zariadení je umiestnená aj HD videokamera, ktorá v živom prenose vysiela obraz s aktuálnou situáciou v mieste zásahu do centrály zdravotníckej služby, kde sedí operátor dronu, ktorý je zároveň zdravotníkom.

Odhadovaná cena jedného zariadenia je 15 000 €, čo je podľa jeho tvorcu pomerne nízka cena vzhľadom na to koľko životov je takéto zariadenie schopné zachrániť.

Záchranársky dron v súčasnosti nieje v reálnej prevádzke, problémom sú zákony týkajúce sa vzdušného priestoru a prevádzky autonómnych lietajúcich zariadení v Holandsku a Belgicku, kde by mal dron začať lietať. Úprava legislatívy je očakávaná v roku 2015. Na facebooku stránke bola zverejnená informácia,  že  v súčasnosti pracuje Alec Momont na novej prepracovanej verzii. Podľa všetkého by sa mala zvýšiť nosnosť a hlavne rýchlosť zariadenia. Presný dátum uvedenia záchranárskych dronov do prevádzky nie je známy.


Zdroj: http://www.cnet.com/news/ambulance-drone-delivers-help-to-heart-attack-victims/
Zaujal vás tento článok ? Podeľte sa o neho !

Jeden komentár

Diskusia